Jäsenhuone|TyöhuoneMV

Träningar - Harjoitukset

Träningar och evenemang 2013- 2014

Harjoitukset ja tapahtumat 2013 - 2014

 

GRUPPER / RYHMÄT - tränare/valmentajat

 

SKIDSKOLA FÖR DE YNGRE BARNEN, 4-7 ÅR, ORDNAS 5 GGR UNDER VINTERN - Charlotta Sillman

MS 7-10 år/v. (MINISOMPA) BÖRJAR TRÄNA NÄR DET KOMMER SNÖ - Sami Sillman 
PS 10-12 år/v.  (PRONSSISOMPA) Kaj Höglund - Ben Lindström - Petter Lindén - Sam Fransman
HS  12-15 år/v. (HOPEASOMPA) Ben Lindström - Kaj Höglund - Petter Lindén
KS 16-19 år/v. (KULTASOMPA)  Ben Lindström - Kaj Höglund - Olli Salmensaari
YL 20-35 år/v. (YLEINEN)  Ben Lindström - Kaj Höglund
WASA (VAASAHIIHTÄJÄT) - Sam Fransman - Ben Lindström - Kaj Höglund - Petter Lindén

  

 

VKO 10 - 11  YL / WASA +   KS (16-19v)   - HS (12-15v)  + PS -ryhmä (10-12v.)  
 
 

5.3 Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Skidträning, KLASSISK stil (FU - parstafetter / TT)  - hiihtoharjoitus, PERINTEINEN tyyli (VK - parisprintti + TT), Vantaa - Hakunila

 

6.3 To 18:00 - 19:30 Skidträning, Klassisk (Grunduth./ 10 x 15 sek)  - hiihtoharjoitus, Perintenen tyyli (PK)/ 10 x 15sek, Vantaa - Hakunila   - Egen träning / Oma harjoitus

 

7.3 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 
 

8.3  LAHTI - HIIHTOKILPAILUT - MiniSalpauselkä (P/ K) 

 

8-9.3 Jun-SM / FM - Ristijärvi

 

  

VECKA/ VIIKKO 11 
 

 

11.3  Ti  18:00 - 19:30 Skidträning, KLASSISK stil (GU - 10 X 10 sek / TT)  - hiihtoharjoitus, PERINTEINEN tyyli (PK 10 X 10 sek+ TT), Vantaa - Hakunila

 

12.3 Ons / Ke  18:00 - S-V Ski  Serieskidning - cup/ S-V Ski Sarjahiiht.- cup  -  Klassisk stil / Perinteinen tyyli, Vanda/ Vantaa - Hakunila


 

15.3 - 16.3 HOPEASOMPA FINAL/ LOPPUKILPAILU, KALAJOKI  (P/ K)  + Stafetter/ Viestit

 

 

Vecka/ Viikko 12 

 

19.3 Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Skidträning, FRI stil (FU - parstafetter / TT)  - hiihtoharjoitus, VAPAA tyyli (VK - parisprintti + TT), Vantaa - Hakunila

 

 

 

21.3 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 

 

22.3 La/Lö 10:00-11:30 Skidträning, FRI stil (Parstafetter / TT)  - hiihtoharjoitus, VAPAA tyyli (Parisprintti + TT), Vantaa - Hakunila

 

23.3.2014 ESPOO / HIIHTOKILPAILUT A-M 

 

 

Vecka/ Viikko 13-17

 

 

26.3 Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Skidträning, FRI stil (FU - SPRINT-parstafetter / TT)  - hiihtoharjoitus, VAPAA tyyli (VK - parisprintti + TT), Vantaa - Hakunila

 

 

28.3 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 

 

29.3 UNGDOMS FM / JUN- SM - SPRINTTI / INARI

 

 

 12.4 MESSILÄN YLÄMÄKIHIIHDOT

 

 

 

 

VKO 4 - 8  YL / WASA +   KS (16-19v)   - HS (12-15v)  + PS -ryhmä (10-12v.)  

 

19.1 Sö 10:00  Träning /  Hiihto 2 h pk (sis. 10x15sek), Egen länk / omatoiminen hiihtoharjoitus (P & V).

22.1 Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Skidträning, Fri stil  - hiihtoharjoitus, Vapaa tyyli (VK + TT), Vantaa - Hakunila

24.1 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

25.1. SÖDERKULLA SPELEN / Vapaa tyyli - Fri stil (Varapäivä/ reservdag 22.3.2014)

25-26.1 NÅIDM / TAMMISAARI - EKENÄS - ÖSK  (INDIVIDUELLT & STAFETTER)

 

Vko/ Vecka 5 

  

29.1 Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Skidträning, KLASSISK stil (FU / TT)  - hiihtoharjoitus, PERINTEINEN tyyli (VK + TT), Vantaa - Hakunila

 

30.1 To 18:00 - 19:30 Skidträning, Fri stil (Grunduth./ 10x10 sek)  - hiihtoharjoitus, Vapaa tyyli (PK)/ 10x10sek, Vantaa - Hakunila

 

31.1 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 

1.2  VANTAA - HIIHTOKILPAILUT - SPRINTTI/SPRINT (V/ F)

 

2.2  LAHTI - HIIHTOKILPAILUT (P/ K) 

 
 

Vko/ Vecka 6

 

4.2  Ti/ Tisd. 18:00 - 19:30 Skidträning, Fri stil (GU / TT + teknik 10x15sek )  - hiihtoharjoitus, Vapaa tyyli (PK/ TT + TEKNIIKKA 10x 5sek), Vantaa - Hakunila


5.2  Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Skidträning, KLASSISK stil (FU / TT)  - hiihtoharjoitus, PERINTEINEN tyyli (VK + TT), Vantaa - Hakunila

 

7-9.2 FSSM / PARGAS-PARAINEN  (SPRINT - INDIVIDUELLT & STAFETTER)

 
 

Vko/ Vecka 7


12.2  Ke/ Ons 18:00 - S-V MÄSTERSKAP/ S-V MESTARUUSHIHDOT -  FRI STIL / VAPAA TYYLI

 
13.2. 18:00 -19:30 HIIHTO 1- 1,5 H PK / GU  (OMA HARJOITUS / EGEN TRÄNING) - SÖDERKULLA
 

14.2 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 
 
15.2. FM/ SM LAHTI (17-20V)
16.2 FM/ SM LAHTI (17-20V)
 
 
 

Vko/ Vecka 8


19.2  18:00 - 19:30 Skidträning, Fri stil (parstafetter + TT)  - hiihtoharjoitus, Vapaa tyyli (parsprintti + TT), Vantaa - Hakunila

 

21.2 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 
22.2 Finlandia - hiihto/ Eller egen träning 1,5h -2h
 
 
 

Vko/ Vecka 9


26.2  Ke/ Ons 18:00 - S-V MÄSTERSKAP/ S-V MESTARUUSHIHDOT -  KLASSISKT / PERINTEINEN TYYLI

 

27.2. 18:00 -19:30 HIIHTO 1- 1,5 H PK / GU + TT    (OMA HARJOITUS / EGEN TRÄNING) 

 

28.2 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 
 1.3. MAAKUNTAVIESTI - LANDSKAPSSTAFETT / VANTAA
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

VKO 42 - 52  YL / WASA +   KS (16-19v)   - HS (12-15v)  + PS -ryhmä (10-12v.)  
 
 

11.12 18:00 - 19:30 Skidträning - Hiihtoharjoitukset (HAKUNILA, vapaa - fristil, VK & TT/ LENKKITOSSUT MUKAAN)  

 

14.12  LAHTI - HIIHTOKILPAILU / V  

14.12 Skidträning - Hiihtoharjoitukset 10:00 - 11:00 Keinukallio, Fri - Vapaa

15.12  KEINUKALLIO - HIIHTOKILPAILU / V 


18.12 18:00 - 19:30 Skidträning - Hiihtoharjoitukset (HAKUNILA, VAPAA - FRI, VK & TT/ LENKKITOSSUT MUKAAN)  

 

28.12 La-Lö 10:00 - 11:30 Träning FU - Harjoitus VK  (Sauvajuoksu & kävely n. 10km / stavlöpning & gång ca. 10km), länktossor, stavar med - lenkkitossut, sauvat mukaan (Hakunila / Sotunki)

 

4.1 La-Lö 10:00 - 11:30 Träning (LÖP/STAVGÅNG GU) - Harjoitukset (SAUVAJUOKSU/KÄVELY PK ) /  SÖDERKULLA KONDITIONSBANA/KUNTORATA (P-PAIKKA)

 

5.1.2014 ANJALAN HIIHDOT -  HIIHTOKILPAILU

 

8.1 Ke/ Ons 18:00 - 19:30 Stavträning FU - Sauvarinne harjoitus VK, länktossor med - lenkkitossut mukaan, Söderkulla konditionsbana/ Kuntorata

  

11.1 La-Lö 10:00 - 11:30 Träning (LÖP/STAVGÅNG VK) - Harjoitukset (SAUVAJUOKSU/KÄVELY VK) /  SÖDERKULLA KONDITIONSBANA/KUNTORATA (P-PAIKKA) tai HIIHTO

 
 

12.1 Sö 10:00  Träning /  Hiihto 2h PK (sis. 10x10sek), Vantaa - Hakunila (egen länk / omatoiminen hiihtoharjoitus) 

 

Vecka 3

 

15.1 Ke/ Ons 18:30 - 20:00 Skidträning, klassiskt  - hiihtoharjoitus, perinteinen (VK + TT), länktossor med - lenkkitossut mukaan, Vantaa - Hakunila

 
 

17.1 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

 

 

18.1.2014 VIHDIN HIIHDOT -  HIIHTOKILPAILU / P

 

19.1 Sö 10:00  Träning /  Hiihto 2 h pk (sis. 10x15sek), Egen länk / omatoiminen hiihtoharjoitus (P & V).

 
 

(17-19.1 SM HIIHDOT VANTAA)

 

 

 

 

***

 

16.10 Ons-Ke 18:00 HARJOITUS -TRÄNING 1.30H (LÖP - STAVGÅNG SNABBSTYRKA (10x20sek/1 min) x 2 + / klassiska stavar) JUOKSU & Sauvarinne (10x20sek/1min) x 2

18.10 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

19.10 Lö-La 9:30 - 11:00. Skidträning - Hiihtoharjoitus Kivikkohalli (Vapaa - Fristil)

23.10 Ons-Ke 18:00 HARJOITUS -TRÄNING 1.30H (LÖP - STAVGÅNG /FU (10x2 min/ skate stavar) JUOKSU & Sauvarinne. VK ( 10x2min/ luist.sauvat)

25.10 Fre-Pe 17:00 Kuntopiiri - Konditionscirkel 60min + pallopeli/bollspel 1h (Leppätien koulu)

26.10 La-Lö 10-16 SV ski -Träningsdag i Vierumäki / Harjoituspäivä - Vierumäki

30.10 / Ke 18:00 - Harjoitus - Träning PK vandring - vaellus. Ta med pannlampa om ni har Ota otsalamppu mukaan jos on

02.11 La-Lö 9:30 - 11:00 Skidträning - Hiihtoharjoitukset (Kivikkohalli, vapaa - fristil)

06.11 Ons-Ke 18:00 Löp-Cup del"tävling" II Juoksu-Cup osa"kilpailu" II

09.11 La-Lö 9:30 - 11:00 Skidträning - Hiihtoharjoitukset (Kivikkohalli, vapaa - fristil)

13.11 Ons-Ke 18:00 Löp-Cup del"tävling" III Juoksu-Cup osa"kilpailu" III

16.11 La-Lö 10-16 SV ski - Träningsdag i Vierumäki / Harjoituspäivä - Vierumäki

20.11 Ons-Ke Sauvarinne - Stavbacke (VK: 4-7 x 4min) Pertsan sauvat - Klassiska stavar

23.11 La-Lö 9:30-11 Hiihtoharjoitukset - Skidträningar Kivikkohalli

27.11 Ons-Ke Löp-Cup del"tävling" IV Juoksu-Cup osa"kilpailu" IV

V.49 Hiihtoleiri - Skidläger Äkäalompolo (30.11 - 7.12)

11.12 Ons-Ke 18-19:30 Skidträning (F) - Hiihtoharjoitus (V), Håkansböle - Hakunila

 

 

 

 

HUOM!!

Info om vinterns tävligar finns på tävlingskalendern!

Infoa talven  kisoista kilpailukalenterilla!

 

SV ilmoittautumiset - SV anmälningar:

Johan Wickholmin (johan.wickholm@elisanet.fi, 040-5834521)